Tyto webové stránky používají cookies pro lepší uživatelský zážitek. Setrváním na stránkách souhlasíte s jejich použitím. Více informací… ×

[Přeskočit k obsahu]

Kontakty O nás Odkazy Katalog ryb VIVARIUM
akvaristika1.jpg akvaristika2.jpg akvaristika3.jpg akvaristika5.jpg

Vivarium.cz

 

<< nahoru

 

katalog

 

facebook twitter
google youtube
 
logo
Útulek Mělník
 
Otevírací doba
Pondělí 9 - 18 hod 
 Úterý 9 - 18 hod 
 Středa 9 - 18 hod 
 Čtvrtek 9 - 18 hod 
 Pátek 9 - 18 hod 
 Sobota 9 - 12 hod 
 

Zajímavé středoamerické cichlidy, alias kančíci

Vieja fenestraraSnad každý běžný akvarista už nejednou slyšel nebo viděl velké krásné ryby co ničí rostliny, interiér nádrží či požírají vše co kolem nich plave. Tohle vše je jen zavádějící dogma a odrazuje spoustu akvaristů chovat tyto obry doma.

Dnes jsem si vzal na mušku dvě velké cichlidy, které se částečně vymykají všem běžněji dostupným druhům na trhu.

 

První je u nás mezi specialisty známá Vieja fenestrata (Werner + Stawikowski 1989) k dnešku řazena do rodu Paratheraps.

Vieja fenestrara

Fotografie Cichlid Forevr - www.pbase.com/pschia/cichlids

Jedná se o robustní rybu pocházející z vod Mexika oblatsi Papalaopan a Chachalacas, kde obývá jezera a klidnější tahy místních řek.Preferuje příbřežní a na sedimenty bohaté části, kde se mohou do sytosti prorývat ve dně a otrhávat vodní vegetaci.Tím je naznačeno jaká je hlavní složka potravy.V chovu krmíme smíšenou stravou s většinovým podílem rostlinné složky, tzn. vodní rostliny, ovesné vločky, řasy, občas nějaký červík či hmyz v podobě všeho co leze či létá adekvátně k velikosti tlamky.Z umělých krmiv doporučuji klvalitní pelety pro cichlidy, opět s podílem rostlinné složky.

Vieja fenestrara

Fotografie Cichlid Forevr - www.pbase.com/pschia/cichlids

K rybě samotné. Dorůstá běžně kolem 25-30cm, ale občas se zadaří i větší samec atakující hranici 35cm. Tělo je vysoké, silně stlačené, tlamka menší osázena zuby. Barevný základ tvoří červená hlava, modré boky s náznakem černého příčného pruhování, a zlatavé oploutvení. Je velice podobná Vieja synspilum, ale její temperament je klidnější. Obývá spodní části nádrže a preferuje jemnější písek v kombinaci s valouny a spoustou kořenů. Dožívá se běžně 8-10let, v dobrém chovu i více. Pro dospělý pár postačí nádrž nad 200l, pro chov více jedinců či druhů podobných ryb jsou nádrže nad 500l nutností.

Chovné parametry: voda 23-30*C, ph 7-8, dGH cca do 15, ale snese i daleko tvrdší vody. Osvětlení nemusí být silné, jelikož se vylučuje pěstování rostlin.

 

 

 

Další krasavicí, která si zaslouží nějaký popisek je Herichthys paersei (Hubbs + Hubbs 1936).

Cichlasoma paersei

Samec. Fotografie Johny Jensen - www.aquariumphoto.dk

Ryby pochází opět z vod Mexika (Yucatan, Rio Champton,Panamy a Guatemaly. Obývá taktéž spíše příbřežní vody, kde opětovně spásá vodní vegetaci, hmyz, plže a řasy. Výskyt je zaznamenán od jezer, řek až po brakickou vodu. V chovu preferuje krmení peletami na rostlinné bázi, řasy, salát, ovesné vločky. Nedílnou složkou je i hmyz. Jelikož má k proporcím malou tlamku, vyhýbáme se velkým soustům jako např. u ryb rodu Parachromis.

Cichlasoma paersei

Samice. Fotografie Johny Jensen - www.aquariumphoto.dk

Tato ryba naroste 35-42cm, kde samice jsou menši cca do 35 cm. Tělo je, jako u většiny velkých cichlid, silně stlačené. Barevný základ tvoří nazlátlá barva s přechodem do zelena. Břicho s věkem nabírá krásně sytou čokoládovou barvu. Ploutvě mají jako většina středoamerických druhů pastelové přechody více barev. Tím se ještě více znásobí jejich krása. Co se týče temperamentu, tak se jedná o vskutku klidnou rybu, která snad krom doby tření nebrání nijak drasticky teritorium.

Cichlasoma paersei

Fotografie Michael Kwist - www.eacichlid.co.uk

Chovné parametry: voda 24-30*C, ph 7-8,5, tvrdost 10-25 dGH. Jelikož se jedná o opravdového obra, je nutností pro skupinu dospělých ryb nádrž cca 240x60x60cm a více. Pro chovný pár postačí i menší nádrž kolem 180cm délky.

 

Jak jsem na začátku naznačil, nejedná se o ryby, které chovateli zdemolují vše, co do nádrže vložíme, ani se nevytváří dominantní páry, které tyranizují své spoluobyvatele a nepozřou vše, co se ve vodě hýbe. Takže pro opravdové nadšence, kteří mají dostatečnou kapacitu a nevadí jim nádrž sestavená z valounů a kořenů bez rostlin, to je dobrá volba. Kombinovat je lze s podobnými druhy ryb, menšími sumci či s řadou vetších teter.

Na příště si připravím krátké povídání o Cihlasoma istlanum, což je opak těchto výše zmíněných kliďasů.

 

Roman Hrdlička

 

Oba druhy máme nyní (13.1.2012) v naší nabídce: Vieja fenestrata - 120 Kč, Herichthys paersei - 120 Kč. Informace o dostupnosti najdete v našem katalogu ryb.

Katalog rybKomentáře k článku

Přidat komentář

Jméno:

Váš web:

Předmět:

Komentář:

 

Výsledek příkladu napište do pole.

Dotaz na Vieja synspila

nereg. Ing. Josef Knap, 15.01.2012 22.16 | odpovědět

Vážený pane Hrdličko,

mám jeden dotaz neb na Vaše názory skoro vždy dám a dělám dobře a tak mi již v mém 400l akvariu obývané cichlidami Heros, Aequidens metae a Hypselecara temporalis neničí ryby ani rostliny cichlidy jako je Cichlasoma salvini či ryby rodu Hemichromis neb ani Hemichromis bangui není hodná cichlida jen o trošinku hodnější než Hemichromis lifalili.
Co tedy myslíte, kdybych si v menším akvariu odchoval z cca 8 ex. chovný pár přenádherných Vieja synspila a poté ten pár přestěhoval do 400l akvaria plného echinodorů, zničily by mne Vieja tyto echinodory? Jaká je Vaše zkušenost s nimi ? Předpokládám, že by rostliny ožíraly stejně jako ryby cichlidy Uaru.
Těším se moc na Vaši odpověď a předem moc děkuji.
Josef K n a p

Re:Dotaz na Vieja synspila

nereg. Roman Hrdlička, 16.01.2012 20.33 | odpovědět

Dobrý den.
Tak možnost u odchovu v menší nádrži je možná.To stěhování do nádrže s rostlinami bude horší.Opravdu vyzobou veškeré rostlinstvo,ale s tím rozdílem, že Uaru to pozře, ale Vieja spíše poničí a jen menší část spotřebuje za potravu.Tento jejich neduh částečně eliminuji krmením granulí od Sera profi serie, kde je velký podíl spiruliny.Toto krmení se dá u nás objednat.

Roman Hrdlička

Re:Re:Dotaz na Vieja synspila

nereg. Ing. Josef Knap, 16.01.2012 22.56 | odpovědět

Vážený pane Hrdličko,
asi zarmoutím Vaší informací některé mé přátele, že Vás poslechnu a do cichlid Vieja ani na zkoušku nepůjdu. Já osobně si myslím, že koupit ryby a vpustit je do akvaria umí každí elév akvaristiky, ale pomalu, postupně po krocích experimentech a omylech dopěstovat Echinodory nádherně zarostlé akvarium skoro bez řas samozřejmě za pomocí dávkování CO2, EasyCarbo, Easy ProFito a PMDD ... ne ten výsledek nemohu zhatit vpuštěním do akvária sebekrásnějších cichlid. Já totiž podobné chování od cichlid v akvariu zažil neb ty dva páry ryb ve 100l akvariu si prostě před třením vzaly do hlavy, že zničí právě tu určitou rostlinu a tak z některých rostlin echinodorů byly za 24hod jen cáry. A to šlo prsím o rybičku velikosti 9cm konkrétě Hemichromis lifalili.
Všiml jsem si, že nabídka cichlid Vivaria je rozšířena zase o další zajímavé cichlidy jako např. Cryptoheros myrnae a jistě k tomuto nádhernému druhu přibudou i Cryptoheros altoflavus a Cryptoheros nanoluteus - tu poslední jsem též choval a je to při své malé velikosti ovšem velmi pilný bagrista, no prostě typická středoamerická cichlida. A tak mně napadá se jednak vrátit k osvědčené Jižní Americe, pokud jde o cichlidy. Nikdo zatím u nás nenabízí Mesonauta insignis, má ji v Německu Glaser. Uvádím níže některé odkazy jakožto doklad že Mesonauta insignis je nádherná ryba :
http://www.zoopet.com/fiskar/fisk.php?NR=192
http://www.american.cichlids.ru/fishdesc.php?&fid=887
http://www.ciklid.org/artregister/artreg_visa_art.php?ID=440
http://www.aquanet.de/AquaLex/Detail.aspx?guid=3341993b-456c-4ec3-81a9-01e80d0870a1&t=1
http://akvariefotografen.dk/Mesonauta.htm
http://www.fishbase.dk/fishbase/cichlide/samerika/Mesonauta%20insignis.asp

Za zajímavé informace děkuje,
Josef K n a p

Re:Re:Re:Dotaz na Vieja synspila

nereg. V. Pekař, 01.02.2012 09.35 | odpovědět

To ničení rostlin se dá eliminovat, pokud od mala rostou v osázené nádrži. Jinak je spíše likvidují z nudy nebo hlavně při tření.
U avizovaných Mesonauta insignis jde o to, jestli je to opravdu tento druh. Asi před 2-3lety jsem kupoval import z Kolumbie v Dříteči. Posléze se ukázalo, že jde o M. egregius. Což mi nevadí, jsou to také nadherné ryby. VP

Re:Dotaz na Vieja synspila

nereg. Tomáš R., 02.07.2021 07.02 | odpovědět

Zdravím,

osobně již dva roky vlastním oba výše zmíněné druhy cichlid ve skupinkých po 4ks, mám je v akva 2000L, vypadají spokojeně a rostou krásně do velikosti i barev, musím však potvrdit, že všechny kytky zatím co jsem do akva dal zlikvidovaly, přesně jak je uvedeno v popisu. Je však pravda, že takto činí povětšinou když nedostanou víc jak 2-3 dny nažrat, nebo jim dám až moc masitou stravu.

kancici

nereg. honza, 30.01.2014 19.43 | odpovědět

zdravim potrebuju nutne radu mam cca 8 litru akvarium mel jsem 7 kanciku cca 5 dni a najednou mi zacli ryby umirat nevim cim to muze byt vsecky veci co mam v akvariu prosly varem a koren jsem vydrbal jak se dalo ale i presto ryby hinou a to se tyce i ancistrusu potrebuji radu co mam delat dekuji moc za rady s pozdravem honza

Re:kancici

nereg. Tomáš Kučera, 30.01.2014 19.51 | odpovědět

Dobrý den,
pokud je akvárium založeno teprve 5 dní, tak příčina úhynu bude způsobena vysokým obsahem dusitanů (NO2) ve vodě. U nově založeného akvária je potřeba pomalu akvárium zabíhat a počkat až se hlavně ve filtru vytvoří dostatečná kolonie nitrifikačních bakterií. Pokud tyto bakterie chybí, tak se hromadí NO2 ve vodě a dochází k otravě ryb.
Doporučil bych výměnu většiny vody (cca 80%) jako akutní pomoc. Nejlepší by bylo zítra zakoupit akvarijní test na dusitany (NO2) - velmi dobré zkušenosti máme s testem od firmy SERA. Každý den změřte obsah NO2 ve vodě a pokud se bude hodnota pohybovat nad 2mg/litr (je to popsáno i v návodu testu), tak měňte vodu. Po výměně zkontrolujte opět testem a pokud hodnota bude ještě vysoká, tak vodu vyměňte ještě jednou. Omezte krmení ryb na minimum, doporučuji klidně týden nekrmit, nebo jen málo. Zásada je, že všechna potrava musí být ihned spotřebována. Napomoci může i přípravek SERA BIONITRIVEC nebo jiný podobný. Držíme palce.

kancici

nereg. honza, 30.01.2014 19.43 | odpovědět

80 litru :D

kancici

nereg. honza, 30.01.2014 19.59 | odpovědět

vodu jsem menil cca pred 20 hodinami. a ryby stale umiraji celi tyden byly ryby vporadku a najednou behem 3 dnu 5 rym uhynulo sem bezradny.myslel jsem ze to muze byt korenem ze vypousti nejake jedovate latky a proto jsem dal koren jeste jednou do varu ale stale nic akvarium je ciste . mam zaplou jen filtraci vodu nevzduchuju jsem zacatecnim takze dekuji za veskere rady co mi ppisete s pozdravem

Re:kancici

nereg. Tomáš Kučera, 30.01.2014 20.02 | odpovědět

Zkuste si zítra koupit ten test, výsledek testu hodně napoví. Podle výsledků testu zvolte výměnu vody. Nyní bych pro jistotu doporučil ještě jednu výměnu vody.
Samozřejmě úhyn může být způsoben i onemocněním (krupička apod), ale otrava NO2 bude pravděpodobnější.

kancici

nereg. honza, 30.01.2014 20.08 | odpovědět

dobre dekuji za rady zitra zakoupim test a zjistim co a jak popripade hnedka vymenim vodu. jeste se chci zeptat zda je nutne mit vzduchovi kaminek nebo staci nej filtr dekuji

Re:kancici

nereg. Tomáš Kučera, 30.01.2014 20.11 | odpovědět

Filtr by měl stačit. Pro okysličení vody postačuje mírné vlnění hladiny od filtru.

kancici

nereg. honza, 30.01.2014 20.14 | odpovědět

super dekuji moc a mam posledni otazku mam piliho kancika ale na ploutvich ma vsude krupicky nebo se da rict ze to jsou jak mali biblinky nedokazu poradne definovat. ma to i kolem zaber

Re:kancici

nereg. Tomáš Kučera, 30.01.2014 20.44 | odpovědět

To by mohla být právě krupička, onemocnění. Zkuste se podívat na tento odkaz. Je zde onemocnění popsáno a je popsaná i léčba:
http://rybicky.net/nemoc/ichtyophthirius-multifiliis
I toto by mohla být příčina úhynů.

buy dissertation

nereg. Rebecca, 10.10.2020 17.43 | odpovědět

Hey. I am a professional writer with experience. I would like to offer help in writing dissertations and other works. Refer to the link https://custom-writing.co.uk/dissertation

Košík

Košík je prázdný

Uživatel

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
 

Zapomněli jste heslo?
Zaregistrovat se

Vyhledávání

 

 

 Ochrana osobních údajů

 

Odběr novinek

 

ryby na objednavkuRyby na objednávku 27.10.2021

 

Akvaristika  –  Teraristika  –  Jezírka  –  Psi  –  Kočky  –  Savci  –  Mapa webu

 

 

© 2011–2021 Vivarium.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.