Tyto webové stránky používají cookies pro lepší uživatelský zážitek. Setrváním na stránkách souhlasíte s jejich použitím. Více informací… ×

[Přeskočit k obsahu]

Kontakty O nás Odkazy Katalog ryb VIVARIUM Nabídka akvarijních ryb Doprava ryb a živočichů
akvaristika1.jpg akvaristika2.jpg akvaristika3.jpg akvaristika5.jpg

Vivarium.cz

 

<< nahoru

Vivarium Betta Show

Mistrovství bojovnic

 

katalog

 

facebook twitter
 
Otevírací doba
Pondělí 9 - 18 hod 
 Úterý 9 - 18 hod 
 Středa 9 - 18 hod 
 Čtvrtek 9 - 18 hod 
 Pátek 9 - 18 hod 
 Sobota 9 - 12 hod 
 

Akvaristická návštěva ZOO Ostrava

zoo ostravaNa návštěvu ZOO Ostrava jsme se dlouho těšili. S touto zoologickou zahradou spolupracujeme již delší dobu. Návrat z výstavy bojovnic ve slovenském Martine byl dobrou příležitostí k návštěvě. I když počasí bylo spíše podzimní, tak jsme zde strávili velice příjemné sobotní odpoledne.

 zoo

   Vítejte v ZOO Ostrava !

zoo

  Průvodcem nám byl Dušan Fiala, který nám ukázal všechna akvaristická zákoutí.

 

PAVILON MADAGASKAR

V pavilonu opic se nachází expozice Madagaskar.Je to velká kruhová voliera, kde žijí ptáci z Madagaskaru. Ve volieře jsou dvě jezírka, která slouží jednak ptákům, zejména kachnám a bahňákům, ale zároveň jsou obydlena endemity rybí fauny Madagaskaru - cichlidou madagaskarskou (Paratilapia polleni) a vzácným štikovcem Pachypanchax sakaramyi. Tento štikovec se vyskytuje v povodí řeky Sakaramy a patří ke kriticky ohroženým druhům na Madagaskaru. Oba druhy se v ZOO Ostrava rozmnožují. Rozmnožování cichlid madagaskarských i štikovců probíhá v zázemí zoologické zahrady.

zoozoo

 

MALÁ AMAZONIE

Nedávno otevřená expozice v pavilonu papoušků s faunou z Jižní Ameriky. Hlavní část expozice tvoří velké proskléné terárium pro opičky tamaríny pinčí. Před tímto teráriem je prostorná tropická říčka s rybí faunou Jižní Ameriky. Viděli jsme velké dospělé exempláře perleťovek Satanoperca daemon, kurimat Semaprochilodus taeniurus, hlavostojek Leporinus fasciatus. Perleťovky Satanoperca daemon jsou krásně vybarvené a v impozantní velikosti. Písčité dno obývají trnuchy Potamotrygon motoro ve skupince asi 7 exemplářů. Jedná se o mláďata odchovaná v ZOO Zlín - Lešná a dovezena z dalších zahrad ve Francii. Jsou to zatím mláďata ve velikosti 15 až 25 cm. Mezi kameny se vzhledem k přítomnosti predátorů schovávají vzácné drobnoústky Nannostomus mortenthaleri. Zahlédnout lze také krunýřovce Peckoltia sabaji a Leporacanthicus galaxias. V expozici jsou ještě tři terária, kde žijí dva druhy žab pralesniček (Phyllobates terribilis a Ameerega trivittata), sklípkan Acanthoscurria geniculata a kolonie obrovských švábů.

malá amazonie

Velké terárium pro tamaríny pinčí a amazonská říčka v popředí.

malá amazonie

Trnuchy Potamotrygon motoro hledají v písčitém dně potravu - mražené patentky.

mala amazonie

Perleťovky Satanoperca daemon, kurimata Semaprochilodus taeniurus a trnucha.

 

MOŘSKÁ AKVARIA

Mořská akvária se nachází v pavilonu hrochů. Ten je nyní veřejnosti uzavřen a probíhá zde rekonstrukce a výstavba nového pavilonu s názvem Tanganika. Po dokončení zde budou k vidění hroši, krokodýli čelnatí a endemické druhy ryb z jezera Tanganika. 

Mořská akvária jsou zde tři. Nejvetší má objem asi 1500 litrů, dvě další jsou menší. V akváriích žije hodně měkkých korálů a řada druhů ryb - různé druhy bodloků, králíčkovec liščí, klipky, bradáči, sapíni, klauni, menší druh murény, slizouni a další. Daří se zde i tvrdým korálům.

more

moře

klaun

 

ASIJSKÉ RYBY V PAVILONU SLONŮ

Hned v sousedství pavilonu hrochů je pavilon slonů, Součástí pavilonu je také expozice Sloní džungle. Je ukázkou vlhkého pralesa, s bujnou vegetací a velkou tůní.
Žijí zde želvy ostnité (Heosemys spinosa), želvy annamské (Mauremys annamensis), agamy kočinčinské (Physighnatus cocincinus), vidět zde můžeme ptáky lorikula modrotemenného (Loriculus galgulus), holuba dvoubarvého (Ducula bicolor), bulbulčíka bělohlavého (Hypsipetes leucocephalus luecocephalus), timálii černošedou (Heterophasia desgodinsi desgodinsi), drozda černoprsého (Turdus dissimilis) a křepelku korunkatou (Rollulus rouloul).
Pro akvaristu je zajímavá velká tůň, kde jsou opravdu velké exempláře parmiček žraločích (Balantiocheilus melanopterus) a pangasů vláknoploutvých (Pangasius sanitwongsei).

 sloni džungle

 

ČITVÁN

Nově postavený pavilon s téměř hektarovým společným výběhem pro medvědy ušaté a hulmany posvátné s lesem a velkou vodní plochou. Pavilon se jmenuje podle rezervace Čitván v Nepálu, která je domovem zvířat v expozici. Uvnitř pavilonu jsou dvě velké nádrže o objemu 6000 a 8000 litrů  představující podvodní svět dvou nepálských řek.

čitván

Kali Gandaki (dravá řeka) - v této nádrži zatím žijí nožovci velcí Chitala chitala. Plánované je vysazení dalších druhů ryb - dravé sladkovodní jehlice Xenontodon canciloides, pakeříčkovci dvoupásí (Heteropneustes fossilis), hrotočelců jednopruhých (Macrognathus aral) a dalších druhů sumců a parem.

čitván

čitván

 čitvánčitván

 Narayani (říční tůň) - velká klidná nádrž s bohatou vegetací a hejny spíše drobnějších rybek. Ve velkém prostoru se rybky chovají trochu jinek než v akváriu běžných velikostí. Pozorovali jsme tu známé i méně známé druhy ryb - danio pruhované (Brachydanio rerio), sekavky Botia lohachata, krásně vybarvené parmičky Puntius gelius, parmičky nádherné (Puntius conchonius), okouníčky sklovité (Parambassis ranga), čichavce zakrslé (Trichogaster lalius) a čichavce pruhované (Trichogaster fasciata).

čitván

čitván

čitván

 

EXPOZICE PAPUA (ve výstavbě)

Měli jsme také možnost si prohlédnou připravovaný pavilon se čtyřmi expozicemi. Vše je zatím ve výstavbě a pavilon teprve čeká na otevření.

Velký barierový útes - velké mořské akvárium s malými žralůčky rodu Hemiscyllium. Mláďata tohoto druhu jsme mohli vidět v zázemí zahrady a úplně nás okouzlila.

Batanta - pobřežní mangrove - hvězdou této expozice budou stromoví varani Macraeovi (Varanus macraei). Kromě vzácných varanů zde budou i agamy Hydrosaurus amboiensis, krabi a lezci.

Bystřiny deštného lesa  - v této expozici budou především želvy a ještěři - krátkokrčka novoguinejská (Elseya novaeguinea), scink obrovský (Tiliqua gigas) a agamy Hypsilurus godeffroyi. Pro akvaristu budou zajímaví duhounci vidloocasí (Popondichthys furcatus) a hlavačky pastelové (Tataerndina ocellicauda).

Pláže řeky Fly - připraveno je ohromné akvárium o objemu několika tisíc litrů vody, kde budou především velké ryby baramundi Scleropages jardini.  V zázemí zahrady jsme viděli minimálně 60 cm velké jedince připravené pro tuto nádrž. Společně s baramundi tu budou žít i dva druhy želv - karetka novoguinejská (Carettochelys insculpta) a dlouhokrčka Siebenrockova (Chelodina siebenrocki).

 papua

Baramundi Scleropages jardini

papua

Karetka novoguinejská (Carettochelys insculpta)

 

AKVARISTICKÉ ZÁZEMÍ

Poslední akvaristickou zastávkou v ZOO Ostrava bylo chovatelské zázemí zahrady. Dvě velké místnosti s množstvím sladkovodních i mořských akvárií. Zde jsou akvária s druhy pro nové expozice, karanténní nádrže pro nové ryby a chovné nádrže. Řada druhů ryb se tu pravidelně množí. V mořských akváriích se množí měkké korály pro doplňování výstavních akvárií. Velká nádrž je věnévána mláďatům žraloků rodu Hemiscyllium.

zázemí

zázemí zázemí

jehlice sladkovodní

Jehlice sladkovodní (Xenontodon canciloides) pro expozici Čitván

zázemí

Baramundi Scleropages jardini a karetky novoguinejské pro expozici Papua

zázemí

Mořská akvária

 

Botanický park ZOO Ostrava

Areál zoo tvoří tzv. Velký ostravský les rozkládající se severovýchodně od centra Ostravy v nadmořské výšce 260 m n. m. Jeho celková rozloha je bezmála 92 hektarů. Lesní porosty tvoří 71 hektarů, vodní plochy 4 hektary a zbytek připadá na louky, pole a stavby. Druhová skladba lesa je velmi pestrá, roste zde téměř 400 druhů listnáčů, 150 druhů jehličnanů a 310 druhů trvalek. Dle floristického výzkumu z roku 2003 zde žije skoro 450 druhů planě rostoucích rostlin z 68 čeledí. Nejvýznamnějšími z nich jsou buky lesní, jejichž stáří je odhadováno na 150 let. Některé exempláře mají obvod 350 cm a nejstarší z nich dokonce 474 cm. (Wikipedia)

Parková úprava celé zahrady se nám moc líbila. Jednotlivé expozice, výběhy, voliery jsou s parkovou úpravou propojené a působí moc pěkným dojmem. Většina rostlin je pečlivě označena jmenovkou.

park

 

Návštěva ZOO Ostrava se nám velmi líbila. Plánované 2 hodiny se protáhly na 6 hodin příjemného sobotního odpoledne. Děkujeme Dušanu Fialovi za péči, s kterou se nám věnoval. Také děkujeme panu Jirkovi Novákovi, zoologovi zahrady, za dlouhodobou spolupráci, která nás těší.

Pro ZOO Ostrava jsme obstarali a dodali tyto druhy ryb: parmičky žraločí (Balantiocheilus melanopterus), perleťovky Satanoperca daemon, drobnoústky Mortenthalerovi (Nannostomus Mortenthaleri), hlavostojky Anostomus anostomus, pakeříčkovce dvoupásé (Heteropneustes fossilis), parmičky nádherné (Puntius conchonius), parmičky Puntius gelius, čichavce zakrslé (Trichogaster lalius), čichavce pruhované (Trichogaster fasciatus), danie pruhované (Brachydanio rerio), okouníčky sklovité (Parambassis ranga), nožovce velké (Chitala chitala), jehlice sladkovodní (Xenontodon canciloides), hlavačky pastelové (Tateurndina ocellicauda), hrotočelce jednopruhé (Macrognathus aral), krunýřovce Peckoltia sabaji a Leporacanthicus galaxias, čtverzubce Colomesus asellus, duhounky vidloocasé (Popondichthys furcatus), duhovky Boesemanovi (Melanotaenia boesemani) a duhovky lososové (Glossolepis incisus).

 

Podrobné informace o ZOO Ostrava najdeta na stránkách www.zoo-ostrava.cz

 

Tomáš a Mirka Kučerovi

září 2010

 

 

foto13.jpg
foto3.jpg
foto6.jpg
foto1.jpg
foto2.jpg
foto4.jpg
foto7.jpg
foto9.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto11.jpg
foto8.jpg
foto12.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg

Komentáře k článku

Neregistrovaní uživatelé nemůžou přidávat komentáře. Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Dodatek (Tomáš Kučera, 21.09.2010 04.31)
Levná akvaristika (nereg. Akvarista8, 20.11.2013 20.21)

Košík

Košík je prázdný

Uživatel

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
 

Zapomněli jste heslo?

Vyhledávání

 

 

 Ochrana osobních údajů

 

Odběr novinek

 

ryby na objednavkuRyby na objednávku 5.6.2024

 
Zasílání ryb

 

Akvaristika  –  Nabídka akvarijních ryb  –  Doprava ryb a živočichů  –  Teraristika  –  Jezírka  –  Útulek Mělník  –  Mapa webu

 

 

© 2011–2024 Vivarium.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.