Tyto webové stránky používají cookies pro lepší uživatelský zážitek. Setrváním na stránkách souhlasíte s jejich použitím. Více informací… ×

[Přeskočit k obsahu]

Kontakty O nás Odkazy Katalog ryb VIVARIUM Nabídka akvarijních ryb Doprava ryb a živočichů
akvaristika1.jpg akvaristika2.jpg akvaristika3.jpg akvaristika5.jpg

Vivarium.cz

 

<< nahoru

Vivarium Betta Show

Mistrovství bojovnic

 

katalog

 

facebook twitter
 
Otevírací doba
Pondělí 9 - 18 hod 
 Úterý 9 - 18 hod 
 Středa 9 - 18 hod 
 Čtvrtek 9 - 18 hod 
 Pátek 9 - 18 hod 
 Sobota 9 - 12 hod 
 

Akvaristický výlet do Vídně

zoo viden Na letošní Akvajeseň 2010 v Bratislavě jsme se těšili dvojnásob. Čekala nás mezinárodní výstav bojovnic Betta splendens a v plánu jsme měli i návštěvu nedaleké Vídně. Našim cílem byla nejstarší zoologická zahrada na světě Tiergarten Schönbrunn a velká akva tera expozice Haus des Meeres.

Do Vídně jsme se z Bratislavy dostali snadno po dálnici a cesta netrvala ani hodinu. Auto jsme nechali na  parkovišti P+R na okraji Vídně, kde se platí jen symbolické parkovné tři eura na celý den a po Vídni jsme se pohybovali snadno metrem a tramvají.

 logoTiergarten Schönbrunn Vídeň

Zoologická zahrada ve Vídni je nejstarší zoo na světě. Byla založena již v roce 1752 císařem Františkem Štěpánem Lotrinským, manželem Marie Terezie, v parku letního sídla rakouských císařů zámku Schönbrunn. Pře nedávnou dobou byla celá zahrada celá zrekonstruovaná a nyní patří mezi nejkrásnější a nejmodernější zoo v Evropě. V současné době zoo chová kolem 500 druhů zvířat a k její chloubě patří především úspěšný chov pandy velké a australských koal. Moderní prostorné expozice jsou často citlivě umístěné do historických budov.

 

 Aquarien und Terarien Haus - Krokopavillon

Pavilon byl otevřen v roce 1959 a v letech 1998 až 2000 byl modernizován. Vstupní prostor je tvořen osmibokým proskleným sálem s obřím akvateráriem s krokodýly Moreletovými (Crocodylus moreletii) a expozicí želv obrovských (Geochelone gigantea). Největší želva obrovská "Schurli" je nejdéle chovaným zvířetem v Zoo Vídeň, a to od roku 1953 a je více než 100 let stará. Kromě krokodýlů a želv je v tomto sále s bohatou vegetací i několik desítek volně poletujícíh tropických motýlů.zoo viden

zoo videnzoo viden

V akvaristické části je velmi zajímavá expozice obojživelníků žijících trvale ve vodním prostředí. Ve středu expozice je velké otevřené akvárium s nízkou hladinou vady, které obyvají živé fosílie - ostrorep americký (Limulus polyphemus). Jsou to členovci, kteří na Zemi žili již v prvohorách. Ostrorepi je možné u nás vidět naživo v Mořském světě v Praze.
zoo viden
ostrorep americký

Akvaristické části vévodí obrovská nádrž o obsahu 80.000 litrů mořské vody s obrovským korálovým útesem a množstvím korálových ryb. I když jsme stáli před nádrží, dlouho, stále se objevovalo něco nového a člověk měl dokonalou iluzi ponoru v tropickém moři.

zoo viden

Velice zajímavou nádrží bylo akvárium s klauny a sasankami, které mělo hodně zešikmenou přední stranu a do akvária jsme se dívali v podstatě ze shora.

zoo viden

 Další velké mořské akvárium ukazovalo biotopStředozemního moře, v trochu menších nádržích byli perutýni, mořští koníci a medůzy.

Ve sladkovodních akváriích mě nejvíce zaujal obrovský paúhoř elektrický (Electrophorus electricu), který měl minimálně metr na délku.

zoo viden

Největší sladkovodní nádrž je věnována Amazonii. Obrovské akvaterárium obývají piraně Pygocentrus nattereri ve společnosti velkých hejn drobných teter. V bohaté tropické vegetaci jsme zahlédli bazilišky zelené.

zoo viden

Průchod z akvaristické do teraristické části je tunelem skrz akvárium o velikosti 130.000 litrů. Pozorovali jsme řadu druhů především jihoanerických sumců a sladkovodních rejnoků impozantních velikostí. Škoda, že v době naší návštěvy byla porucha filtračního systému a voda byla mírně zakalená, což znemožňovalo pořídit fotografie.

zoo viden

Teraristické části dominuje velké terárium s leguány nosorohými (Cyclura cornuta).

zoo viden

Všechna terária jsou krásně zařízena, zpravidla jsou osázena bujnou vegetací a jsou pečlivě udržována. Nejvíce nás zaujali chřestýši Crotalus durissus, pralesničkami rodu Dendrobates a Phyllobates a s bazilišky Laemanctus serratus.

 zoo viden

 

Venkovní terária s herpetofaunou Rakouska

Tato venkovní terária mě doslova nadchla. Na několika místech zoo jsou pod přístřeškem umístěna venkovní terária se zástupci obojživelníků a plazů vyskytujících se na území Rakouska.Pozorovat jsme mohli zmije obecné (Vipera berus), zmije růžkaté (Vipera ammodytes), užovky podplamaté (Natrix tessellata) a želvy bahenní (Emys orbicularis). Vystavené žáby v jednom venkovním teráriu se nám v husté vegetaci nepodařilo objevit.

zoo viden

Zmije růžkatá (Vipera ammodytes)

zoo viden

Zvláštní pozornost je věnována želvám bahenním (Emys orbicularis), jedinému druhu želv vyskytujícímu se na území Rakouska. Tyto želvy žijí nedaleko Vídně v Národním parku Donau-Auen. Tiergarten Schönbrunn je přímo zapojen do záchraného programu želv bahenních a úspěšně hledá i sponzory pro tento záchranný projekt.

zoo viden

 

Ptačí pavilony

zoo viden

Jedna z expozic ptáků, která mě okouzlila. Do ptačího pavilonu vstoupíte malým vchodem a octnete se přímo uprostřed africké buše nebo jihoamerického lesa. Ptáky máte přímo na dosah ruky a v podrostu se pohybují malí savci. V jezírkach žijí ryby - tlamovci Pseudotropheus zebra a paví očka (Poecilia reticulata). 

zoo viden

 

Bornejský tropický prales

 zoo videnObrovský skleník o rozloze 1000 m2 vybudovaný ve svahu v několika patrech je dokonalým biotopem tropického deštného pralesa na ostrově Borneo včetně vzrostlých stromů. Simulaci podmínek včetně mlh, deště a bouřek zajišťují počítače. Celoročně je udržována teplota na 25 °C a 80% vzdušná vlhkost. Řízena je i teplota půdy podlahovým a stěnovým topením. Skleník byl otevřen v roce 2002.

V podrostu je možné zahlédnout vydry malé (Aonyx cinerea) a kančily menší (Tragulus javanicus). Skleníkem volně poletují různé druhy ptáků, z malých druhů nás upoutali rýžovníci (Padda oryzivora), kteří posedávali okolo nás na větvích stromů a keřů a nádherně vybarvené ireny tyrkysové (Irena puella).

Nad koruny stromů občas proletěli kaloni indičtí (Pteropus giganteus), kteří také spali zavěšení na konstrukci střechy skleníku. Zejména pro dámskou část naší výpravy byla nezapomenutelná průchozí jeskyně se spoustou rychle poletujících netopýrů, kteří se bez problémů v letu o nás otírali.zoo viden

zoo viden

Z akvaristického hlediska nás nejvíce upoutali obří exempláře guramy velké (Osphronemus goramy) a sumců Pangasius sanitwongsei v tůni pod dřevěnou lávkou. Délka guram byla určitě více než půl metru. Hezky zařízená byla i velká nádrž s bohatou vegetací, kde žijí střikouni lapavý (Toxotes jaculatrix). Mezi klenoty patří i leguán fidžský (Brachylophus fasciatus). Část expozice byla určena i pro lezce rodu Periophthalmus, ale nepodařilo se nám objevit ani jednoho.

zoo viden

 

Přírodní rybí svět

Hned vedle skleníku s bornejským tropickým lesem je ve svahu soustava venkovních nádrží, kde žijí zástupci rybí fauny Rakouska. Nádrže jsou kombinací akvária a zahradního rybníku, navzájem jsou propojené.

zoo viden

Horní nádrž zachycuje podmínky a faunu horských úseků řek, kde žije pstruh potoční, siven, lipan podhorní, sih a mník jednovousý. Střední nádrž znázorňuje střední toky řek, kde žije jeseter, losos, ostroretky a další druhy ryb.Třetí nádrž zachycuje rybí faunu klidných slepých ramen, kde dominuje sumec, štika, candát a žijí zde s dalšími druhy ryb, které se stávají jejich kořistí - plotice, perlíni, karas a velcí kapři.

zoo viden

zoo viden

Úprava okolí jednotlivých nádrží odpovídá charakteru přírodního stanoviště podle nadmořské výšky, začíná alpinskou květenou a končí porosty rákosu u nížinné nádrže. Mezi jednotlivými rybníky je mělký prostor, kam ryby nemůžou, a které slouží jako místo k rozmnožování divokých druhů žab a mloků.

 

Panda velká a koala medvídkovitý

Zoologická zahrada Schönbrunn je jedna z mála zoologických zahrad, které se můžou pochlubit chovem těchto vzácných zvířat. 

Pandy velké zde chovají od roku 2003, kdy do zoo přišel pandí pár Yang yang a Long Hui. K dispozici mají samostatný pavilon s velkým členitým výběhem. Chov pandy velké je velmi úspěšný, 23.srpna 2007 se narodilo první mládě - sameček Fu Long. V letošním roce došlo k druhému úspěšnému rozmnožení, opět 23.srpna se narodilo druhé mládě, rovněž sameček.

zoo viden

Koala medvídkovitý je v zoologické zahradě chován od roku 2002. Chov tohoto ohroženého australského vačnatce je náročný, jeho potravu tvoří listy eukalyptů. Koalám je věnován také samostatný pavilon.

zoo viden

 

Na prohlídku zahrady jsme měli jenom několik hodin a nestihli jsme navštívit všechny pavilony a expozice. Za zmínku určitě ještě stojí pavilony Polarium (tučňáci, lachtani),  ORANG.erie (orangutani), Insektarium, Jihoamerický park a další.Pokud budete chtít Tiergarten Schönbrunn ve Vídni navštívit, tak si na navštěvu rezervujte raději celý den.

V těsném sousedství zoologické zahrady se nachází ještě Wüstenhaus (dům pouští) s florou a faunou těch nejsušších oblastí.

www.zoovienna.at

 

Zierfisch Zentrum Austrialogo

Nedaleko Tiergarten Schönbrunn, dvě stanice tramvají č.58, jsme navštívili velký akvaristický obchod Zierfisch Zentrum Austria. Obchod je umístěn v suterénu domu v několika místnostech. Vše je věnováno akvaristice a nejvíce opravdu široké nabídce akvarijních ryb. Ryby jsou nabízeny ve 400 prodejních nádržích. Velká část nabídky, minimálně jedna celá místnost, je věnována africkým cichlidám z jezer Malawi a Tanganika. Bohatá je i nabídka krunýřovců a L sumců. V menších nádržích jsme našli hodně rarit, na které je obchod specializovaný. Nové druhy jsme objevili hlavně mezi duhovkami a malými razborami. Nechyběla ani nabídka krevet a dalších bezobratlých. Obchod najdete na adrese Fichtnergasse 12, 1130 Vídeň, telefon 01/8795979, www.zierfisch.at

 

haus des meeresHaus des Meeres

Poslední zastávkou byla akva-tera zoo Haus des Meeres v centu Vídně. Celá expozice je umístěna v bývalé protiletadlové věži, která je vysoká 47 metrů, dlouhá 31 m a široká 15 m a má objem 55000 m3. Akva tera zoo Haus des Meeres byla založena v roce 1957 jako první mořská stálá výstava v Rakousku. V roce 1997 byla zprovozněna nádrž pro žraloky o objemu 100.000 litrů. Největší nádrž o objemu 300.000 litrů, která zabírá 2 podlaží, byla uvedena do provozu v roce 2007. Na vnějších stěnách věže jsou umístěné dva skleníky, první Tropenhaus byl otevřen v roce 2000 a druhý Krokipark v roce 2007. Celkem v deseti patrech věže je opravdový rák pro akvaristu i teraristu.Hlavní expozice jsou tropická mořská akvária, jedno patro je věnováno fauně Středozemního moře, velice pěkná je i studenovodní expozice s rybí faunou Rakouska.Bohatě zastoupena jsou tropická sladkovodní akvária. U vstupu je nádrž s Koi kapry.

haus des meeres

 haus des meeres

Haus des Meeres

Cordylus giganteus

Kruhochvost obrovský - Cordylus giganteus

haus des meeres

Tato velká sladkovodní nádrž "Amazonie" si mi velice líbila. Dokonale zařízené s úžasnou vegetací a dokonale čisté. Akvárium obývají piraně Pygocentrus nattereri a velké hejno červených neonek Paracheirodon axelrodi.

 

haus des meeresTropenhaus a Krokipark

Jeden ze dvou skleníků na vnější stěně věže nabízí nevšední podívanou na volně se pohybující zvířata. Návštěvník je zde v přímém kontaktu s kosmany bělovousými (Callithrix jacchus), různými druhy ptáků a s volně poletujícími kaloni egyptskými (Rousettus aegyptiacus). Iluze tropického lesa je podpořena bohatou vegetací a dřevěnými lávkami a chodníčky. Z plazů jsou zde k videní želvy uhlířské, leguán zelený a další druhy želv. Skleníkem také poletují snovači, majny a amazoňané. V druhém skleníku se volně pohybují tamaríni pinčí (Saguinus oedipus). Ve velkém bazénu žijí kajmani širokonosý (Caiman latirostris a krokodýli čelnatí (Osteolaemus tetraspis).

haus des meeres

haus des meeres

Na návštěvu Haus des Meeres jsme měli bohužel jenom jednu hodinu. Na detailní prohlídku to určitě nestačí, na návštěvu si raději rezervujte několik hodin.

www.haus-des-meeres.at

 

Návštěva Vídně se nám velice líbila a již nyní se těšíme na Akvajeseň Bratislava 2011 a na to, že si výlet do Vídně zopakujeme.

 

Tomáš a Mirka Kučerovi

 

 

FOTOGALERIE

foto1.jpg
foto51.jpg
foto2.jpg
foto3.jpg
foto4.jpg
foto5.jpg
foto6.jpg
foto7.jpg
foto8.jpg
foto9.jpg
foto10.jpg
foto11.jpg
foto12.jpg
foto13.jpg
foto14.jpg
foto15.jpg
foto16.jpg
foto17.jpg
foto18.jpg
foto19.jpg
foto20.jpg
foto21.jpg
foto22.jpg
foto23.jpg
foto24.jpg
foto25.jpg
foto26.jpg
foto27.jpg
foto28.jpg
foto29.jpg
foto30.jpg
foto31.jpg
foto32.jpg
foto33.jpg
foto34.jpg
foto35.jpg
foto36.jpg
foto37.jpg
foto38.jpg
foto39.jpg
foto40.jpg
foto41.jpg
foto42.jpg
foto43.jpg
foto44.jpg
foto45.jpg
foto46.jpg
foto47.jpg
foto48.jpg
foto49.jpg
foto50.jpg
foto54.jpg
foto52.jpg
foto55.jpg
foto60.jpg
foto53.jpg
foto56.jpg
foto57.jpg
foto58.jpg
foto61.jpg
foto62.jpg
foto63.jpg

Komentáře k článku

Neregistrovaní uživatelé nemůžou přidávat komentáře. Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

K článku zatím nebyl vložen žádný komentář.

Košík

Košík je prázdný

Uživatel

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
 

Zapomněli jste heslo?

Vyhledávání

 

 

 Ochrana osobních údajů

 

Odběr novinek

 

ryby na objednavkuRyby na objednávku 27.2.2024

 
Zasílání ryb

 

Akvaristika  –  Nabídka akvarijních ryb  –  Doprava ryb a živočichů  –  Teraristika  –  Jezírka  –  Útulek Mělník  –  Mapa webu

 

 

© 2011–2024 Vivarium.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.