Tyto webové stránky používají cookies pro lepší uživatelský zážitek. Setrváním na stránkách souhlasíte s jejich použitím. Více informací… ×

[Přeskočit k obsahu]

Kontakty O nás Odkazy Katalog ryb VIVARIUM
teraristika1.jpg

Vivarium.cz

 

<< nahoru

 

katalog

 

facebook twitter
google youtube
 
logo
Útulek Mělník
 
Otevírací doba
Pondělí 9 - 18 hod 
 Úterý 9 - 18 hod 
 Středa 9 - 18 hod 
 Čtvrtek 9 - 18 hod 
 Pátek 9 - 18 hod 
 Sobota 9 - 12 hod 
 

Leguan madagaskarský (Oplurus cuvieri)

Oplurus cuvieriVýskyt: Madagaskar
Velikost: maximálně 40 cm
Potrava: hmyz, drobní obratlovci
Cena: vyprodáno
Čeleď: Leguánovití (Iguanidae)

 

Leguán madagaskarský je obyvatelem suchých lesů, ale nachází se i na skalách a na zemi. Vyskytuje se hlavně na západě a severozápadě Madagaskaru, ve středu ostrova až po hranici východního deštného lesa. Na jihu zasahuje až k městu Morondava. Jedná se o robustní silné ještěry, kteří dorůstají skoro 40 cm.

K chovu doporučujeme větší terárium minimálně 100cm dlouhé, šířka postačuje 50 cm a na výšku může být terárium vyšší, například 80-100 cm. Jsou to poměrně rychle se pohybující ještěři, kteří potřebují větší prostor pro svůj pohyb. Jako substrát v teráriu je vhodné použít písek nebo směs písku a rašeliny. Pokud v teráriu vytvoříme na zadní stěně pevné pozadí (korková deska, přírodní korek, umělá skála), tak jej leguáni budou s oblibou využívat k pohybu. Ve výbavě terária by neměly chybět silnější větve a miska na vodu. Rostliny do terária nemá smysl dávat, protože je leguáni zpravidla svým pohybem zničí.

Oplurus cuvieri

Fotografie Diana Bradshave (www.flickr.com)

 

Teplotu v teráriu udržujeme na hodnotách 25-30 °C s možností lokálního ohřevu až na 35-40 °C. Tyto teploty udržujeme hlavně v období od března do listopadu. V tomto období terárium i mírně rosíme. Pro úspěšné rozmnožení je nutné vytvořit období klidu od prosince do února, kdy teplota může klesnout na pokojovou teplotu 18-24 °C a omezíme i rosení terária. 

Oplurus cuvier

Fotografie AndyW80 (www.fotocommunity.de)

 

Hlavní složku potravy tvoří hmyz - velcí cvrčci, sarančata, švábi a v menší míře larvy potemníků Zoopobas a holata jako doplněk. Potravu můžeme doplnit i ovocem a zeleným krmením, které leguáni přijímaji jen ve velice omezené míře. Důležitý je doplněk vitamínů a minerálních látek, které přidáváme pomocí běžných doplňků (sera reptimineral, tetra reptisol, Nutrimix Rep a další). Pro lepší využívaní vitamínu D je vhodné terárium doplnit zdrojem UVB záření v podobě kompaktní UVB zářivky nebo klasickou UVB zářivkou.

 

Oplurus cuvieri

 

Oplurus cuvieri

 

Komentáře k článku

Přidat komentář

Jméno:

Váš web:

Předmět:

Komentář:

 

Výsledek příkladu napište do pole.

Nice

nereg. custom essay writing service, 03.08.2018 11.18 | odpovědět

I have seen and read out all pages as well as all articles and I have just on thing find out is article comment section is very spammy and harmful for your web. so I have to suggest you one idea you will write up the custom essay service and also write up the guideline of comment. It's very important for your blog section.

education

nereg. essay help, 16.12.2020 14.17 | odpovědět

Writing help at https://master-paper.com service is a good solution for Course work or, as it is called in some universities, diplom project is one of the most difficult student assignments. Unlike the essay, which can be simply compiled from several sources, high-quality course work is a full-fledged scientific research. It is understood that the writing will use unique or little-studied materials: rare literature, the author’s own calculations, official documentation, statistical calculations, experimental results and many different materials.

Letter of intent fellowship

nereg. Letter of intent fellowship, 27.01.2021 20.39 | odpovědět

Students who are studying in school or colleges, essay writing, and research paper are always part of their educational curriculum. But most of them face difficulty in writing as a result of which they have a pile of pending documents. They are not able to complete their essay writing assignments on time which affects their final grades. If you are going through the same situation and worrying about your grades, then hire the letter of intent fellowship. Hiring professional writers to complete your essay and other writing assignments could be the finest way out to deal with this situation.

Turn Surf-Surf-Surf into Talk Talk Talk

nereg. Eric, 26.03.2021 04.16 | odpovědět

Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at vivarium.cz...

I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

Content looks pretty good…

One thing’s missing though…

A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

I have the solution:

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vivarium.cz

Hire a designer $499 per month

nereg. Artem, 05.04.2021 04.30 | odpovědět

Hello!

I hope that I'm not bothering you. I’m a business development manager at Duck.Design (https://www.duck.design/hire-designer) . I thought that your company is probably looking for a designer to join your team, and I want to offer you our trial of graphic or web designer for $1 per 1 day. You can outsource any type of tasks for our design team.

Our designer will work for you only, perform any design-related work, including logos, banners, packaging and web design (websites, app design) and even motion design (explainer, promo videos) etc.

If you are interested, book a call here https://calendly.com/duck-design/15min?back=1&month=2021-02

Thank you for your time!

Email: artem.duck.design@gmail.com

Cool website!

nereg. Eric, 24.04.2021 19.31 | odpovědět

Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - vivarium.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across vivarium.cz, what usually happens?

Is your site generating leads for your business?

I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

Not good.

Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Wouldn’t that be cool?

CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!
Eric

PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=vivarium.cz

Secrets To Mastering Internet Lead Conversion?

nereg. Linda, 28.04.2021 00.02 | odpovědět

Hi vivarium.cz Owner,

Do you want to know the Secrets To Mastering Internet Lead Conversion?

I spent the last 10+ years generating, calling and closing Internet leads. I will be sharing my decade long conversion code for you to copy during this new, free webinar!
During the webinar, I will show you:

Every business needs to capture more leads, create more appointments, and close more deals.

If you commit to mastering the content in this session, you will earn more money immediately– not in six months or a year, but literally as soon as you put your new knowledge to work. I have used this method on 1,000's of Internet leads of all price points.

If you want Internet leads, I have the key to CONVERTING them. Hope you can make it... https://TalkWithWebTraffic.com/Webinar

If getting more Hot Phone Leads is a part of your business plan (and why wouldn't it be?), I've got great news for you.

1. 12 ways to generate seller leads
2. How to get seller leads on the phone
3. What to say on the phone so you get instant sales
4. The Key to SMS Marketing
5 Never Cold Call Again
6. Better leads = Faster conversions
7. The four keys to inside sales success
8. The 10 steps to a perfect sales call with an Internet lead

More than 7,000 people have already registered. The last time I did a webinar with Top Producers, hundreds of people got locked out and could only watch the replay. Get your spot now and tune in early!

==> Save my spot https://TalkWithWebTraffic.com/Webinar

We've become obsessed with making sure our clients are converting the leads we generate for them.

How much are you getting back in commissions compared to how much are you spending on advertising? But what is even better than a great ROI is a quick ROI. During this live webinar I will show you how we can help you generate higher quality leads that are easier to convert, fast.

==> Register at https://TalkWithWebTraffic.com/Webinar

Your #1 Fan,
Linda Miller
Be there or be square.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=vivarium.cz

Who needs eyeballs, you need BUSINESS

nereg. Eric, 17.05.2021 06.02 | odpovědět

My name’s Eric and I just came across your website - vivarium.cz - in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like vivarium.cz will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vivarium.cz

Who needs eyeballs, you need BUSINESS

nereg. Eric, 18.06.2021 07.27 | odpovědět

My name’s Eric and I just came across your website - vivarium.cz - in the search results.

Here’s what that means to me…

Your SEO’s working.

You’re getting eyeballs – mine at least.

Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

BUT…

Eyeballs don’t pay the bills.

CUSTOMERS do.

And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like vivarium.cz will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

It’s like they never were even there.

You can fix this.

You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.

Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

This could change everything for you and your business.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
It even includes International Long Distance Calling.
Paying customers are out there waiting.
Starting connecting today by CLICKING HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=vivarium.cz

executivecv.net reviews

nereg. Dorcas Daugherty, 20.09.2021 18.03 | odpovědět

Wow these pictures of an old lizards are looking beautiful and we can see that how good they are looking and we cannot say that the age is years old one. I heard lot about this historic park and the house in it and its importance.

Košík

Košík je prázdný

Uživatel

Přihlášení

Uživatelské jméno:
Heslo:
 

Zapomněli jste heslo?
Zaregistrovat se

Vyhledávání

 

 

 Ochrana osobních údajů

 

Odběr novinek

 

ryby na objednavkuRyby na objednávku 27.10.2021

 

Akvaristika  –  Teraristika  –  Jezírka  –  Psi  –  Kočky  –  Savci  –  Mapa webu

 

 

© 2011–2021 Vivarium.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.